خواندنی ها-دیدنی ها
خانه / بهداشت و سلامت / سلامت پوست و مو / سوالات رایج جوانسازی

سوالات رایج جوانسازی

والات ماهنامه زیبایی سالم از دکتر نیلفروش زاده

– لطفا خودتان را معرفي نماييد.
اینجانب دکتر محمد علی نیلفروش زاده، دانشیار پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالک هستم.

۲- سوال مطرح ايرانيان درباره زيبايي؟ (برترينها)
روشهای مختلف جوانسازی پوست و اینکه برای جوانسازی پوست چه باید کرد. دوم اینکه راه حل ریزش مو چیست و چگونه موی بهتری داشته باشند و سوم درمان انواع اسکارها خصوصا جای جوش چگونه بهترین نتایج را خواهد داشت.

۳- بيشترين مراجعان به مطب شما را چه طيف سني و چه اشخاصي از لحاظ اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي تشكيل ميدهند؟ و بيشتر براي درمان مراجعه ميكنند يا زيبايي؟
خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. از آنجا که حفظ نعمت های خدادادی وظیفه هر انسانی است، بیشتر مراجعان به مطب افرادی هستند که تمایل دارند جوان بمانند یا جوانی را به خود باز گردانند و از طرفی مشکلی را که باعث شده زیبایی چهره آنها را خدشه دار کند، برطرف کنند، حال از کم مویی گرفته تا انواع اسکارها، جوش، لک و …

۴- بيشترين عمل زيبايي كه انجام ميشود چيست؟ و بر روي كدام جنس؟
در خانمها بیشتر جوانسازی پوست به روشهای مختلف لیزر، تزریق فیلرها و بوتاکس و… است. اخیرا عمل لیپولیز در درمان چاقی های موضعی و لیفتینگ پوست صورت نیز طرفداران خود را پیدا کرده است. در آقایان نیز بیشترین عمل زیبایی پیوند مو است که متقاضی آن هم کم نیست.

۵- تا به حال با معتادان به جراحي زيبايي برخورد داشتيد؟ چه توصيهاي به آنها داشتيد و داريد؟
تب داغ عمل های جراحی زیبایی و دستکاریهای پوستی، بسیاری از زنان و مردان جامعه ما را گرفتار خود کرده است. که گاهی بعضی از آنها گرفتار عوارض ناخواسته و پیامدهای احتمالی این جراحی ها شده و یا با دخالت افراد فرصت طلب که با اطلاعات کم و نداشتن تخصص کافی این اعمال را انجام می دهند، مواجه شده اند.
در برخورد با این افراد توضیح داده می شود که اگر چه با استفاده از این اعمال اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند ولیکن انتخاب جراح متخصص و داشتن اطلاعات کافی در زمینه خطرات احتمالی و مشکلات ناشی از اشتباه در این اعمال بسیار حانز اهمیت است.

۶- چند درصد از مراجعين شما براي ترميم مجدد مراجعه ميكنند؟ آيا واقعا براي ترميم ميآيند يا حساسيت بيش از حدي كه دارند؟
بسیاری از اعمال زیبایی نیاز به ترمیم دارند که البته بسته به فرد، نوع پوست یا مو و روش به کار رفته متفاوت است. از جمله تزریق فیلرها مثل ژل هیالورونیک اسید یا بوتاکس ممکن است بسته به عمق چروک و یا شدت و وسعت آن نیاز به ترمیم وجود داشته باشد. در مورد پیوند مو نیز در بعضی افراد که ناحیه دهنده پشت سر از تراکم کافی برخوردار نیست، عمل اول ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد. در این موارد ترمیم امری معقول است. البته مواردی هم وجود دارد که بیمار اصلا به ترمیم احتیاجی ندارد که در مشاوره با بیمار این مسئله برای او توضیح داده می شود.

۷- درباره سلولهاي بنيادي توضيح دهيد و اين كه عملكردشان به چه صورت است؟
سلولهاي بنيادي اصولا سلولهاي تخصصي نشده اي هستند كه با دو مشخصه مهم از ديگر سلولها افتراق داده مي شوند: اولا توانايي تكثير و افزايش تعداد براي مدت طولاني دارند و دوم، پس از دريافت پیامهای شيميايي معين مي توانند تمايز حاصل كنند يا به سلولهاي تخصص يافته اي با عملکردهاي خاص تبديل شوند، مثل سلول قلبي يا سلول عصبي. سلول درماني به تكنيك و فناوري هاي جديد گفته مي شود كه اساس آن جايگزيني سلولهاي بيمار و دچار اختلال عملكرد با سلولهاي سالم است.
در روش سيستم سلولي اتولوگ يا Autologous cellular system سلولهاي خود فرد تكثير شده و مجدد به محل مورد نظر تزريق مي شود تا اختلال ايجاد شده رفع شود.
سلولهاي بنيادي پوست از نوع Unipotent هستند و سلولهاي فيبروبلاست، ملانوسيت و كراتينوسيت به عنوان سلولهاي مهم اين بافت اشاره كرد كه تا كنون پژوهشهاي زيادي روي كشت و تكثير آنها انجام شده است.
سلولهاي فيبروبلاست نقش مهمي در حفظ داربست بافت پيوندي دارند و عملكرد اصلي آنها توليد پروتئين كلاژن
مي باشد. كلاژن رشته اي پروتئيني است كه با افزايش سن از ميزان آن كاسته شده و اين كاهش مسئول ايجاد ظاهر مسن و پير در چهره است.
سلول مهم ديگر در بين سلولهاي پوست، ملانوسيت است. اين سلولها حاوي ملانين هستند. ملانين رنگدانه اي است كه ميزان تراكم آن در سلولهاي ملانوسيت مسئول ايجاد رنگهاي مختلف طبيعي پوست است. سلول ديگر كراتينوسيت است كه كراتينوسيتها در طي پديده ترميم زخم تزايد يافته و سطح درم را مي پوشانند، استفاده از كراتينوسيتهاي كشت داده شده مي تواند به عنوان سدي جهت جلوگيري از عفونت بوده، زخم را مرطوب نگه داشته و سبب تسريع بهبودي زخم
مي شود.
سلولهای بنیادی فولیکول مو نیز که مژده ای در درمان طاسی محسوب می شود در فاز حیوانی در حال اجراست و موفقیت هایی نیز داشته است ولی در فاز انسانی هنوز به موفقیت قطعی نرسیده است.

۸- نيلفروش متد چه روشي است؟ (لطفا توضيح دهيد)
بطور کلی تعداد جلسات کاشت مو به عواملی مثل بررسی تراکم مورد نظر بیمار، وسعت منطقه طاسی، تعداد گرافتهایی که در هر جلسه کاشته می شود، تراکم و خصوصیات ظاهری موها مثل ضخامت، رنگ و مجعد بودن، مهارت و تجربه جراح و موقعیت اقتصادی بیمار که معمولا در جلسه مشاوره قبل از عمل تعیین می شود. در روش “نیلفروش متد” که در کنگره جهانی پیوند مو در سال ۲۰۰۵ در کشور استرالیا مطرح شد، شیوه کار به گونه ای است که با یک جلسه تراکم موهای جدید کاملا مورد قبول بیماران می باشد به علاوه ظاهر موهای بیمار کاملا طبیعی است و جای بخیه پشت سر دیده نمی شود.

۹- دستاوردهاي نوين مركز تحقيقات پوست و سالک چيست؟
بیشترین پیشرفت های این مرکز در درمان لیشمانیوز جلدی و ضایعات پوستی و بکارگیری سلولهای بنیادی در پوست می باشد که در زمینه کاربرد سلولهای فیبروبلاست در درمان چین و چروک پوست و زخم پای دیابتی، کاربرد سلولهای فیبروبلاست و کراتینوسیت در درمان اسکارهای اتروفیک صورت و زخم ناشی از سوختگی و کاربرد سلولهای ملانوسیت در درمان ویتیلیگو و بالاخره کاربرد سلولهای بنیادی فولیکول مو در درمان طاسی بوده است.
نتیجه این تحقیقات گسترده تا کنون منجر به چاپ سه مقاله در مجلات معتبر خارجیJRMS و Cell and tissue transplantation and therapy گردیده است.
همچنین کاربرد سلولهای بنیادی فولیکول مو در درمان طاسی در فاز حیوانی موفقیت آمیز بوده است.

۱۰- روش تركيبي تزريق فيبروبلاست با راديوفركوئنسي چيست؟ (كاربرد)
راديوفركوئنسي روشي مطمئن، اثر بخش و غير تهاجمي در رفع چين و چروك هاي صورت و بازگرداندن جواني و قوام طبيعي به پوست و رفع چاقي هاي موضعي بدن مي باشد. راديوفركوئنسي از روش هاي نوين و بي ضرر براي جوانسازي است كه هيچگونه عارضه اي ندارد و روشي كاملاً غير تهاجمي و مطمئن است و بعد از انجام آن فرد فوراً به زندگي روزمره بر مي گردد و براي هر نوع تيپ پوستي قابل اجرا است. روش راديوفركوئنسي جوانسازي را درتمام مناطق صورت، گردن و غبغب به صورت يكنواخت انجام مي دهد، پس بهتر است قبل از انجام هر كار ديگر ابتدا وسيله اين دستگاه سن پوستي فرد كاهش يابد سپس مي توان در صورت لزوم در مناطق مورد نياز تزريق بوتاكس يا ژل انجام داد.
در حين درمان گرماي كنترل شده به لايه هاي داخلي پوست بدون صدمه به لايه هاي رويي و اپيدرم داده مي شود، كه باعث مي شود:
كلاژن سازي كه در طي گذر زمان روند پيري كند شده و كلاژن سازي در پوست تحريك مي شود، گردش خون در منطقه افزايش مي يابد و در ناژلنفاوي و دفع چربيها و توكسين ها افزايش مي يابد و انحلال سلولهاي چربي بوسيله گرما در نواحي كه چاقي موضعي وجود دارد.
در روش ترکیبی تزریق فیبروبلاست همراه با رادیوفرکوئنسی که بسته به مورد در بعضی افراد انجام می شود می توان تاثیر تزریق فیبروبلاست در جوانسازی پوست را دو چندان کرد.

۱۱- ترميم پوست چگونه اتفاق ميافتد؟ چه عواملي باعث ميشود ترميم پوست به طور كامل انجام نشود و جاي زخم در پوست باقي بماند؟
روند طبيعي ترميم زخم شامل هموستاز، التهاب، پروليفراسيون، اپيتليزاسيون و بازسازي بافت می باشد، در پروسه ترمیم مختل ميزان تکثیر فيبروبلاستها كاهش يافته و عدم تنظيم دستورها و كاهش فاكتورهاي رشد يا عدم وجود يك ماتريكس پروتئيني مناسب در لایه عمقی پوست، روند ترميم زخم را بدتر مي كند.
در تکینک های جدید از جمله dermograft با ایجاد بستر مناسب می توان روند بهبودي زخم را تسریح و به بسته شدن زخم کمک کرد.
اضافه كردن فيبروبلاستها به كشت سلولي سبب بهبودي ترميم زخم هم از لحاظ عملكردي و هم از نظر ظاهري شده و همچنين سبب بسته شدن زخم به صورت دائمي مي گردد.

۱۲- پيري پوست چگونه اتفاق ميافتد؟
گذشت زمان باعث میشود ضخامت لایههای زیرین پوست افزایش پیدا کند و ترمیم آن کندتر صورت گیرد. هر چه خاصیت ارتجاعی و چربیهای لایههای زیرین پوست کاهش پیدا کند، به دنبال آن شادابی، طراوت و زیبایی پوست کمتر میشود. چروکهای ریزی بر سطح پوست ظاهر میشود و ممکن است پوست دچار افتادگی شود. چین و چروک خصوصاً در ناحیه صورت دو نوع است. چروکهای ریزی که در اثر تابش نور آفتاب و گذشت زمان بهوجود آمده است و بیشتر در افرادی با سن بالاتر از ۳۰ سال مشاهده میشود و نوع دیگر چروکهایی که حاصل انقباضات عضلانی است در اثر عواملی مانند خنده یا اخم کردن در صورت ظاهر میشود.
اواخر دهه سوم زندگی، زمانی است که پوست شروع به تحلیل میکند و چروکهایی روی آن ظاهر میشود. در این میان عواملی میتوانند روند پیری را در آن تسریع کنند و بر زیبایی و تازگی آن اثر بگذارند.
عوامل مختلفی بر زیبایی پوست مؤثراست علاوه بر عوامل ارثی و محیطی، تابش اشعه آفتاب، باد، تنشهای عصبی و استرس، سیگار، آلودگیهای محیطی و حتی حرکات عضلانی بیش از حد مانند اخم کردن زیاد بر شروع زودرس پیری پوست تأثیرگذار است.

۱۳- چگونه ميتوان چين و چروكهاي ايجاد شده در پوست را ترميم كرد؟
ترمیم کامل چین و چروک با امکانات و علم امروز امری ناممکن است و بر اساس تقسیم بندی شدت چین و چروک راهکارهای درمانی متفاوتی وجود دارد، معمولا در چروک های خفیف و متوسط تکنیک های موضعی و لیزر کارایی خواهند داشت ولی در چروک های عمیق علاوه بر این روش ها باید از تکنیک های جراحی نیز کمک گرفت از جمله: درمان های موضعی کرم های ضد چروک هستند که این روزها تبلیغات زیادی در مورد مصرف انواع کرمها، ژلها و جراحیها انجام میگیرد. کرمهای حاوی کلاژن نیز سهم زیادی از این تبلیغات را به خود اختصاص داده است و مردم هزینههای زیادی را برای خرید آن پرداخت میکنند.
کلاژن در حفظ شادابی و طراوت پوست تأثیر بهسزایی دارد ولی از آنجا که کلاژن از طریق پوست جذب نمیشود اثر مفیدی بر پوست نخواهد داشت و کرم آن فقط خاصیت نرمکنندگی دارد.
کرمهای دور چشم حاوی مقادیری مرطوبکننده و مواد لایهبردار هستند و به دلیل آنکه پوست ناحیه دور چشم نازک و حساس است مصرف خودسرانه آن میتواند خطرناک باشد.
پرکنندهها موادی هستند که در زیر پوست تزریق میشود تا منافذی را که ایجاد خط و خطوطی بر پوست کرده است، پر کند. این مواد را برای پرکردن چروکهای عمیق مانند خط خنده استفاده میکنند. این قبیل پرکنندهها کاربرد بیشتری در افراد مسن دارند و در افراد جوانتر برای زیبایی بیشتر و افزایش حجم گونه استفاده میشود. پرکنندهها برحسب نوع آنها چند ماه تا چند سال در پوست مانده و پس از آن نیاز به تزریق مکرر دارند. تزریق ژل بوتاکس نیز بهعنوان یک درمان شناخته شده ضدچروک و پیری به کار گرفته میشود. این ماده نوعی سم است که از فعالیت فیبرهای عصبی جلوگیری میکند. در حال حاضر این نوع سم در امریکا و اروپا مورد استفاده قرار میگیرد و در صورتی که نحوه تزریق آن و یا نوع ژل استاندارد نباشد، میتواند باعث عوارض بسیاری از جمله افتادگی پلک و ورم صورت شود.
درمان لیزری: از جمله لیزرهای CO2، فراکشنال، درم ابریژن، لیزر Er:YaG، LED که نوعی لیزر Diod است، IPL و رادیوفرکوئنسی هستند که هر کدام اثر بخشی متفاوتی دارد.
اعمال جراحی از جمله لیفتینگ پوست که بیشتر از سنین بالا قابل انجام است.
مصرف خوراکی ترکیباتی از جمله پلی ساکاریدهای غضروفی که در بعضی از قرص ها امروزه در بازار یافت می شود نیز در مطالعات در جوان سازی پوست اثر بخشی داشته اند.
تغذیه مناسب: همواره پیشگیری بر درمان ارجحیت داشته و دارد، بنابراین میتوان با رعایت چند اصل ساده در زندگی و مراقبت بیشتر از ایجاد چروک بر صورت و یا دستها جلوگیری کرد. به دلیل آنکه در فصل زمستان رطوبت هوا کم است، پوست بیشتر دچار خشکی میشود و نیاز به مراقبت بیشتری دارد، بنابراین لازم است در روز چند مرتبه از کرمهای مرطوبکننده استفاده شود. نور آفتاب نیز به دلیل دارا بودن اشعه ماورای بنفش باعث پیدایش چین و چروک بر پوست میشود، بنابراین علاوه بر مصرف کرمهای ضدآفتاب باید گردن، دستها و دیگر قسمتهای بدن که در معرض آفتاب قرار دارد، پوشانیده شود. برنزه کردن پوست مخصوصاً در فصل تابستان که نور آفتاب شدیدتر است احتمال بروز چین و چروک و سرطان پوست را افزایش میدهد.

۱۴- استفاده از سلولهاي فيبروبلاست چه مزيتي در درمان ضايعهها پوستي نسبت به درمانهاي رايج دارد؟
سلولهاي فيبروبلاست نقش مهمي در حفظ داربست بافت پيوندي دارند و عملكرد اصلي آنها توليد پروتئين كلاژن مي باشد. جستجو جهت يافتن درماني مناسب براي از بين بردن چين و چروك و جوشگاههاي ناشي از آكنه و نقايص پوستي همواره يكي از مباحث مورد علاقه پژوهشگران، پزشكان متخصص پوست و جراحان زيبايي بوده است. جديدترين تكنيك در اين ميان استفاده از سلولهاي بنيادي پوست خود فرد به عنوان يك ماده پركننده زنده است كه توانايي تكثير و نيز توليد كلاژن را دارد كه ماده اصلي قوام ظاهر جوان پوست مي باشد.

۱۵- سلولهاي فيبروبلاست چگونه تهيه و تكثير ميشوند؟ سلولهاي فيبروبلاست چگونه در پوست مورد استفاده قرار ميگيرند.
ابتدا سلولهاي فيبروبلاست از قطعه كوچكي از پوست بيمار استخراج شده و در محيط كشت اختصاصي تكثير مي شود. سپس سلولهاي تكثير شده مجددا تكثير شده، مجددا به محل فرو رفتگي پوست مانند چين و چروكها يا جوشگاههاي ايجاد شده پس از زخم يا محل آكنه يا جوشگاههاي ناشي از آسيب تزريق مي گردد. فيبروبلاست در محل تزريق شروع به توليد كلاژن كرده و محل فرو رفتگي يا نقص پوستي را پر مي كند كه اين موضوع با ميكروسكوپ الكتروني مورد تاييد قرار گرفته است.
از اين تكنيك در حال حاضر در كشورهاي معدودي استفاده مي شود و ايران جزو اولين كشورهايي است كه اين عمل را با موفقيت انجام داده است. در اين روش سلولها به طور تدريجي كلاژن سازي مي كنند و لذا نتيجه در دراز مدت قابل مشاهده است.
در اين روش كه در واقع يك روش سلولي خويش سازگار مي باشد، سلولها متعلق به خود فرد است و لذا سيستم ايمني فرد تحريك نمي شود و اثر دراز مدت آن از نكاتي است كه ارجحيت اين روش را نسبت به ساير روش هاي تزريق مواد پركننده مثل تزريق اسيد هيالورونيك نشان مي دهند، زيرا پايداري اثر در پركننده هايي مثل اسيد هيالورونيك موقتي و در حد چند ماه بوده و همواره خطر تحريك سيستم ايمني وجود دارد.
در بیمارانی که از این روش استفاده کرده اند نتایج کاملا متفاوت بوده است و در بعضی موارد نتایج مطلوبی حاصل نشد ولی در انتخاب روش های جدید امید است نتایج مطلوب تری بدست بیاوریم.

۱۶- توليد همزمان كراتينوسيت و فيبروبلاست را شرح دهيد. (اولين بار در ايران)
مورد استفاده ديگر از روش سلول درماني، استفاده از كشت سلولهاي كراتينوسيت در محل زخمهاي ناشي از بيماريهاي مختلف مي باشد. با توجه به اينكه كراتينوسيتها در طي پديده ترميم زخم تزايد يافته و سطح درم را مي پوشاند، استفاده از كراتينوسيتهاي كشت داده شده مي تواند به عنوان سدي جهت جلوگيري از عفونت، زخم را مرطوب نگه داشته و سبب تسريع بهبودي زخم شود.
در مطالعه كار آزمايي باليني كه در مركز تحقيقات پوست و سالك برای اولین بار در درمان اسکار لیشمانیوز جلدی انجام شد از سلولهاي فيبروبلاست و كراتينوسيت اتولوگ استفاده شد که نتیجه قابل قبولی داشت. از طرفی از کاربرد این دو سلول در درمان زخم حاصل از سوختگی الکتریکی استفاده گردید که پس از دو هفته بهبودی کامل در پوست ایجاد شد.
در درمان سوختگی های محدود استفاده از این تکنیک نتایج قابل قبولی خواهد داشت که در صورت حمایت های جدی، می تواند راهکار نوینی در درمان این بیماران باشد.

۱۷- از آنجاییکه که شما تعداد بسیار زیادی عمل پیوند مو به ویژه در افراد مشهور سیاسی، سینمایی، ورزشی را انجام داده اید، آیا در ارتباط با افراد مشهور با مشکلی مواجه شده اید؟
در مورد این افراد خوشبختانه نتایج ظاهری مثبت بوده و باعث جذب سایر افراد شده است. بزرگترین مشکلی که در ارتباط با این افراد روبرو هستیم این است که غالبا این افراد می خواهند سایرین متوجه تغییر شکل ظاهری آنها نشوند و تقاضای آنها حفظ رازداری در مورد عمل آنهاست که ما هم اخلاقا به آن متعهد هستیم ولیکن به عنوان مثال در مورد یکی از چهره های معروف سیاسی وقتی که عکس جدید او را صفحه اول یکی از روزنامه ها و عکس قدیمی او به همراه ادامه مطالب در صفحات داخلی آن روزنامه به چاپ رساندند خوانندگان متوجه تغییر ظاهری او شدند و یا در مورد یکی از کارگردانان معروف سینما که اتفاقا در یکی از فیلمهای خود نیز نقش ارائه کرده بود، از آنجائیکه پس از کاشت مو نقش یک فرد با سن کمتر از سن واقعی خود را بازی کرده بود، مردم با مقایسه او با فیلمهای قبلی اش به تغییر ظاهری او پی بردند.
البته بر عکس آن هم موردی داشتیم که از مجریان معروف تلویزیون بودند و ایشان هنگام عزیمت به سفر حج این عمل را انجام داده اند و از آنجائیکه باید موها کوتاه باشد، تا زمان بلند شدن موها و رویش کامل کسی متوجه تغییر چهره او نشد. در این موارد با اینکه ما ملزم به رعایت راز داری بودیم ولی فعالیت هنری یا سیاسی این افراد باعث کشف تغییر ظاهری آنها شد.

۱۸- در سوالات اشاره کردید که اخیرا عمل لیپولیزر طرفداران زیادی پیدا کرده است، در این رابطه بیشتر توضیح دهید؟
قدرتمندترین ابزاری که به کمک پزشکان آمده تا بیماران نتایج خارق العاده ای در لاغری و جوان سازی با استفاده از این دستگاه همراه با مهارت پزشک معالج تجربه کنند، دستگاه لیپولیزر است. این دستگاه در حال حاضر جایگزین مناسبی برای روش لیفتینگ در جوانسازی صورت و لیپوساکشن های قدیمی در لاغری بدن شده است.
در مورد کاربرد این روش در درمان چربیهای موضعی در اصطلاح سلولیت نامیده می شود. این روش با داشتن حداقل عوارض با ایجاد گرما باعث لیز سلولهای چربی شده و سپس بدون جراحی مقداری از چربیهای اضافی بیرون کشیده می شود و بقیه توسط بدن دفع می شود و در سطح پوست هیچ اثری از بخیه یا جای جراحی باقی نمی ماند.
از طرفی سفت شدن پوست پس از بیرون کشیدن چربی به دلیل اثر لیزر باعث می شود که حالت افتادگی یا شلی در ناحیه ساکشن شده ایجاد نشود. البته ممکن است در شکم ها یا بازوهای خیلی بزرگ نیاز به جراحی وجود داشته باشد. مزیت این روش این است که فرد می تواند در همان روز به زندگی روزمره خود بپردازد و عوارض لیپوساکشن سنتی مثل آمبولی چربی در این روش مطرح نمی باشد.
کاربرد این روش در جوانسازی و رفع افتادگی پوست صورت در کنار سایر روش ها می تواند در بهبود چروک های صورت موثر باشد و مزیت آن ماندگاری اثر با حداقل تعداد جلسات که گاهی حتی یک جلسه می باشد است.
کاربردهای دیگر این روش کم کردن خطوط کشش پوستی، کم کردن عمق اسکار آکنه، درمان تعریق بیش از حد ناحیه زیر بغل، درمان بدشکلی های ناشی از پیوند چربی و کوچک کردن لیپوما است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.